Kaja, stypendystka SPES, przeprowadziła się do nowego mieszkania. Większy metraż, parter, brak barier, ogrzewanie i ciepła woda w kranie są owocem współpracy Stowarzyszenia SPES i Gminy Lubawka. 31 maja odbyło się uroczyste przekazanie kluczy. Towarzyszyliśmy Kai w tym ważnym dniu.
Czternastoletnia Kaja jest w ciężkim stanie klinicznym. Niestety jej całe krótkie życie wiąże się z cierpieniem. Choruje na glikogenozę, która niszczy jej wątrobę oraz na chorobę Olliera, która deformuje kości. Odżywia się przez gastrostomię. Nie porusza się samodzielnie. Wymaga tlenoterapii, stałego monitorowania poziomu glukozy i funkcji życiowych. Koszty opieki są ogromne. Praktycznie każdego roku dziewczynka przechodzi operację. W tej walce pomagają jej mama i siostra. Mieszkają w Chełmsku Śląskim (woj. dolnośląskie).
WPŁACAM DARDrogi Czytelniku! Prosimy Cię o wpłatę kilkuzłotowej darowizny oraz przekazanie 1,5% podatku na sfinansowanie stypendiów przekazywanych przez nasze Stowarzyszenie dla dzieci w ciężkim stanie klinicznym. Dziękujemy!
W 2020 roku przyjęliśmy Kaję do Programu Pomocy Dzieciom SPES. Celem stypendialnym była zmiana mieszkania, gdyż to, w którym mieszkały, nie nadawało się do remontu. Dwa małe pokoje, łazienka bez ciepłej wody i kuchnia z piecem na węgiel. Do mieszkania na pierwszym piętrze prowadziły strome drewniane schody. Z czasem z uwagi na stan komina nie można było palić w piecu. Tymczasem dla dziecka w ciężkim stanie klinicznym warunki mieszkalne powinny mieć standard hospicyjno-szpitalny. Czas naglił. Zdrowie Kai się pogarszało, a warunki mieszkaniowe dodatkowo utrudniały opiekę.
Stowarzyszenie SPES wspiera rodzinę m.in. poprzez comiesięczne stypendium, dofinansowanie wyposażenia do nowego mieszkania, specjalistyczne poradnictwo. Rodzina może liczyć na pomoc MGOPS w Lubawce (woj. dolnośląskie). Połączyliśmy siły. Kaja potrzebowała natychmiastowej zmiany. Interweniowaliśmy w sprawie nowego lokum u władz miasta, które dostrzegając w nas partnera zaprosiły do wspólnego poszukiwania rozwiązania. W efekcie gmina zaproponowała większy lokal na parterze i bez barier, zabezpieczyła środki oraz go wyremontowała. Stowarzyszenie SPES zostało zaproszone przez gminę na uroczyste przekazanie kluczy.
Historia Kai pokazuje, modelowy przykład partnerstwa między osobą potrzebującą wsparcia, samorządem i organizacją pozarządową. Pokazuje, że potrzebne jest zindywidualizowane podejście, wrażliwość i szukanie rozwiązań, które trwale poprawią sytuację życiową osoby w kryzysowej sytuacji życiowej. Teraz Kaja może żyć, uczyć się i leczyć w godnych warunkach.
Taki sukces byłby niemożliwy bez pomocy naszych nieocenionych Darczyńców, którzy stale i systematycznie wspierają fundusz stypendialny Programu Pomocy Dzieciom.
Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za każdą wpłatę!
Więcej o stypendystce na: