Ośrodek Poradnictwa

Ośrodek Poradnictwa Specjalistycznego Stowarzyszenia SPES udziela bezpłatnej pomocy w postaci poradnictwa obywatelskiego, rodzinnego i socjalnego. Z pomocy Ośrodka korzysta każdego roku blisko 500 osób.

Pomagamy najuboższym, przeżywającym kryzysy osobiste, osobom z niepełnosprawnościami i ich opiekunom. Ośrodek Poradnictwa Specjalistycznego jest jednostką organizacyjną Stowarzyszenia SPES działającą od roku 1994.

W ramach poradnictwa obywatelskiego dostarczamy informacji i towarzyszymy w drodze starań w uzyskaniu dostępu do świadczeń o charakterze socjalnym. W szczególnie uzasadnionych wypadkach określonych w regulaminie Ośrodka realizujemy pomoc prawną o charakterze przedprocesowym i procesowym dla osób, których sytuacja materialna uniemożliwia opłacenie usług adwokata.

Od dnia 1 stycznia 2021 roku zaprzestaliśmy  udzielania poradnictwa prawnego i obywatelskiego rozumianego jako poradnictwo indywidualne świadczone w kontakcie osobistym i telefonicznym dla każdej zgłaszającej się osoby w trudnej sytuacji życiowej.

Prowadzimy rzecznictwo praw oparte na ściśle wyprofilowanym e-poradnictwie w zakresie specjalistycznych kompetencji zespołu Ośrodka: w sprawach dotyczących dostępu do świadczeń z pomocy społecznej, świadczeń rentowych, świadczeń opiekuńczych w związku z niepełnosprawnością (m.in. świadczenie pielęgnacyjne, zasiłek pielęgnacyjny), orzecznictwa o niepełnosprawności, stopniu niepełnosprawności, niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji oraz innych form wsparcia i zabezpieczenia przez administrację rządową i samorządową ważnych potrzeb życiowych osób najuboższych i osób niepełnosprawnych.

osoba potrzebująca

Zasady udzielania porad

Ośrodek udziela pomocy osobom najbardziej potrzebującym, znajdującym się w niedostatku i/lub w szczególnie trudnej sytuacji życiowej, które dotknął życiowy kryzys przekraczający ich własne możliwości radzenia sobie. Wspieramy przede wszystkim w trudnym dążeniu do odzyskania bądź zwiększenia zakresu niezależności życiowej.

Osoby zainteresowane  ofertą pomocy informujemy, że poradnictwo obywatelskie realizujemy wyłącznie drogą elektroniczną, za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie internetowej spes.org.pl/poradnictwo.

Złożenie wniosku o pomoc nie jest równoznaczne z jej udzieleniem. Przewidywany czas oczekiwania na odpowiedź ze wskazaniem, czy i w jakim zakresie realizować będziemy poradnictwo, wynosi około trzech dni roboczych.Komentarze

Komentarze nie połączone z portalem Facebook

(pokaż)

Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu przez moderatora.

Jolanta Mojek 2020-11-02

"Stowarzyszenie SPES bardzo mi pomogło w uzyskaniu świadczenia pielęgnacyjnego na mojego niepełnosprawnego męża. Dziękuję bardzo za pomoc i fachowość w prowadzeniu mojej sprawy, która toczyła się 6 miesięcy. Szczególnie dziękuję za życzliwość i indywidualne podejście do prowadzonej sprawy." Pozdrawiam serdecznie.

Magdalena 2019-07-08

Serdeczne podziękowania dla całego zespołu Stowarzyszenia SPES za okazaną pomoc. Uzyskałam od Państwa pomoc w sprawie świadczenia pielęgnacyjnego dla mojej mamy. Nikt w urzędzie gminy nie potrafił pomóc i odsyłał mamę z odmowami a dzięki stowarzyszeniu wszystko się udało i otrzymaliśmy świadczenie.Jesteśmy ogromnie szczęśliwe.Jeszcze raz z całego serca przesyłamy ogromne podziękowania dla całego stowarzyszenia SPES !!!

Michał 2017-11-10

Chciałem serdecznie podziękować za pomoc, doradztwo, zainteresowanie moją sprawą Państwa stowarzyszenia! Od jesieni 2016 r. kontaktowałem się w sprawie Świadczenia pielęgnacyjnego z Stowarzyszeniem SPES. Mieliśmy duże obawy i dylematy związane z naszym problemem. Wszystko opierało się o wyrok Trybunału Konstytucyjnego z października 2014 r. Po konsultacjach ostatecznie w styczniu br roku złożyłem Wniosek o w/w świadczenie. Decyzja pierwszej instancji była odmowna. Dzięki pomocy stowarzyszenia złożyliśmy odwołanie. Druga instancja utrzymała decyzje pierwszej. Ponownie dzięki pomocy członków SPES zostało złożona skarga do WSA w Krakowie. Czekaliśmy na termin rozprawy przed WSA, myśląc obserwując podobne terminy w innych wyrokach, że będzie to późna jesień 2017 r, ale ku naszemu ogromnemu zdziwieniu termin został wyznaczony już na lipiec 2017 r. Wyrok WSA w Krakowie uwzględnił skargę i oddalił odmowy obu niższych instancji. Druga instancja nie złożyła kasacji. Jesteśmy ogromnie zadowoleni. Ostatecznie mama jako opiekunka po prawie rocznym okresie oczekiwania otrzyma Świadczenie Pielęgnacyjne, które wspomoże moją rehabilitacje. Chciałem jeszcze raz w imieniu swoim i rodziny podziękować za wielką pomoc z Państwa strony. Polecam gorąco kontakt każdemu kto chce uzyskać pomoc w sprawach, którymi zajmuje się Stowarzyszenie SPES. Michał

Patrycja Świerkot 2017-03-03

Czter lata temu straciłam pracę , bardzo mnie pochłaniała i nisamowicie ją lubiłam na dodatek wiedziałam za co pracuje, jednak stało się , rekukcja personelu i nikogo nie interesowało że jestem sama z dziećmi. Przez ponad 3 lata szukałam pracy w zawodzie w końcu schowałam do kieszeni ambicje i mój dyplom, straciłam mieszkanie, dom i przyjaciół. Musiałam szybko znależć pracę żeby za coś żyć i wtedy znalazłam pomoc w SPES w Katowicach. pomoc prawną. Nikt nie pytał o zapłatę, miałam fachową opiekę prawnika , pomoc, poradę i stworzone fizycznie dokumenty dla sądu. Bardzo dziękuje za pomoc i wsparcie, jedyne jak mogę pomóc na chwilę obecną to przesłać m0oją pozytywną opinię na temat działalności organizacji SPES.Dziękuje
 • Google
 • oblaci
 • Non Profit
 • Gość Niedzielny
 • fio
 • Do Rzeczy
 • prowincja
 • niw
 • asystentpit
 • seminarium
 • zthiu
 • szip
 • adwokat ewa
 • renovabis
 • izba lekarska
 • IPS
 • pooooo
 • ralus
 • weglosmyk
Facebook
Newsletter
Newsletter spes.org.pl

Na podany przez Ciebie adres mailowy przesyłać będziemy najnowsze informacje - zostań w kontakcie!

Możesz pomóc
Możesz pomóc

Włącz się w pomaganie. Osoby niepełnosprawne, w trudnej sytuacji życiowej i materialnej czekają na Twój gest. Szczegółowe informacje w dziale MOŻESZ POMÓC