Stowarzyszenie na Rzecz Niepełnosprawnych SPES

Wspólnoty Spotkań

Wspólnoty Spotkań - obejmują programem socjoterapeutycznym, integracyjnym osoby z niepełnosprawnością intelektualną, członków ich rodzin oraz wolontariuszy.

Uczestnikami Wspólnot są osoby z niepełnosprawnością intelektualną, wolontariusze (nazywamy ich asystentami) oraz rodziny osób podopiecznych. Spotkania Wspólnot odbywają się zwykle w soboty. Celem spotkań jest przede wszystkim doświadczenie radości z „bycia razem”. Organizujemy atrakcyjne zajęcia, podczas których jest czas na poznawanie się, rozmowę i uśmiech. Uczestnicy mają możliwość wzięcia udziału w różnorodnych aktywnościach, takich jak: kręgle, warsztaty rękodzieła, śpiewu, tańca, zajęcia sportowe.

wspólnoty spotkań

Działalność Wspólnot Spotkań jest organizowana wyłącznie siłami wolontariatu. Członkowie rodzin osób z niepełnosprawnością intelektualną biorą udział w funkcjonującej równolegle samopomocowej grupie wsparcia, której zasadniczym celem jest zmniejszanie siły negatywnych doświadczeń, związanych ze szczególną sytuacją życiową w jakiej się znajdują. Prowadzimy pięć Wspólnot Spotkań, każda ma inny klimat, lokalizację, ludzi, którzy ją tworzą:

  • Wspólnota Koszutka - przy parafii Ojców Oblatów, ul. Misjonarzy Oblatów 12, Katowice;  (zob. wyjazd do Pszczyny),
  • Wspólnota Giszowiec - ul. Młodzieżowa 10, Katowice; (zob. zawody curlingowe),
  • Wspólnota Załęże - ul. Gliwicka 76, Katowice; (zob. wyjazd do palmiarni),
  • Klub Integracyjny - nie ma stałej lokalizacji. Został utworzony, aby ułatwić sprawniejszym uczestnikom odkrywanie swoich możliwości w formie atrakcyjnych tematycznie spotkań oraz wyjść integracyjnych; (zob. szlak jurajski),
  • Wspólnota dla dzieci - ul. Warzywna 26, Katowice

Dwa razy w roku organizujemy zimowe i letnie wyjazdy wakacyjne, które są podsumowaniem całorocznych spotkań Wspólnot. Formuła obozów zakłada pełną samodzielność i samowystarczalność grupy. Uczestnicy wraz z asystentami wspólnie przeżywają codzienność, która stwarza wiele naturalnych okazji (jak choćby przyrządzanie posiłków czy zakupy) do nabywania nowych umiejętności o charakterze społecznym. Przede wszystkim jednak jest to czas radości, budowania przyjacielskich relacji; (zob. obóz zimowy w Rycerce)

Napisz: spes@spes.org.pl, zadzwoń: tel. 32 205 38 80 lub po prostu przyjdź! 

Terminy spotkań znajdziesz w terminarzu

Śledź nas na blogu. Tam opisujemy wszystkie bieżące wydarzenia z życia Wspólnot. 

wspólnota na kręglachklub wycieczka na Juręzawody curlingowe na Załężustroiki na Giszowcusadzenie kwiatów na Koszutceklub w naleśnikarniklub w Pyrzowicachklerycy na Załężuna KoszutceZałęże na kręglachna Koszutce