Stowarzyszenie na Rzecz Niepełnosprawnych SPES

Zostań wolontariuszem

Wolontariat w Stowarzyszeniu SPES to przygoda, dobrze spędzony czas, zawieranie nowych znajomości a przy okazji poznawanie samego siebie.

Nasz wolontariat cechuje prostota. Nieważne w jakim jesteś wieku, jakie masz wykształcenie, gdzie mieszkasz. Istotne jest bycie razem z tymi, którzy na co dzień doświadczają samotności i odrzucenia. To budowanie relacji poprzez uśmiech i dobre słowo. Wyrażanie całym sobą „jak dobrze, że jesteś”. Proponujemy wolontariat:

  • w bezpośrednim kontakcie z osobami potrzebującymi,
  • w formie zdalnej - podziel się swoim profesjonalizmem pro bono, tam, gdzie mieszkasz, tam gdzie pracujesz. To tak niewiele, a przemienia serca,
  • pilnie potrzebujemy specjalistów od: Facebooka, grafiki, Google AdWords, tworzenia tekstów (copywriterzy), tworzenia stron internetowych.

Jeśli chcesz zostać e-wolontariuszem napisz na spes@spes.org.pl, a my na pewno znajdziemy dla Ciebie odpowiednie zadanie. 

Wspólnoty Spotkań

Dołącz do grona wolontariuszy, którzy organizują w Katowicach Wspólnoty Spotkań. To sobotnie spotkania z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie – wspólnie spędzamy czas, poznajemy się, doświadczamy radości bycia razem! Dwa razy w roku organizujemy wyjazdy wakacyjne. Jedź z nami a nauczysz się dostrzegać wartość i szczęście nawet w najprostszych sprawach, takich jak wspólne mycie naczyń czy uśmiech osoby, która nie potrafi mówić. Od kilku lat wyjeżdżamy do Kuraszkowa k/Wrocławia.

Posłuchaj podcastu, pt.: (Nie)pełnosprawne wakacje

Zobacz film - Obóz letni w Kuraszkowie

Asystenci wraz z uczestnikami - osobami niepełnosprawnymi intelektulanie wspólnie przeżywali codzienność. 13 dni wakacji w pięknym Kuraszkowie dało przestrzeń do budowania relacji. 

Warsztat Terapii Zajęciowej

Jeśli masz czas w tygodniu spotkaj się z uczestnikami Warsztatu Terapii Zajęciowej. Możesz pomóc w zajęciach terapeutycznych, jak również nauczyć się wielu praktycznych umiejętności w pracowniach rękodzieła i technicznej.

Nasz Dom czeka na Ciebie!

Podejmij służbę we Wspólnocie Św. Józefa - to dom rodzinny dla naszych osieroconych podopiecznych - osób z niepełnosprawnością intelektualną. Tu oferujemy domową i kameralną atmosferę! Twoje zaangażowanie? Możesz podjąć raz lub kilka razy w tygodniu dyżur asystenta, wyjść z mieszkańcami na spacer, przyrządzić wspólny posiłek, wziąć udział w domowych uroczystościach i przygotowaniach do nich. Jeśli zobaczysz, że to jest miejsce dla Ciebie zapraszamy do zamieszkania z nami przez kilka tygodni, miesięcy lub dłużej!

Lubisz pracę z dziećmi?

W całej Polsce organizujemy wolontariat domowy dla rodzin, które opiekują się dziećmi w ciężkim stanie klinicznym. Podziel się z nimi swoim czasem i wesprzyj w najprostszych, codziennych sprawach, jak: przeczytanie dziecku książki czy pomoc w zakupach. Sprawdź na mapie gdzie możesz nam towarzyszyć i wybierz swobodnie miejsce, czas i rodzaj swojego zaangażowania.

Jesteś specjalistą w jakiejś dziedzinie?

Stale szukamy: prawników, architektów, fotografów, copywriterów, grafików, informatyków... Sam określ ile czasu możesz nam poświęcić i dołącz do naszego zespołu! Tu miejsce zamieszkania również nie ma żadnego znaczenia!

Napisz lub zadzwoń lub przyjdź :)

Zgłoszenie lub zapytanie prześlij na adres mailowy. Jeśli chcesz porozmawiać, zadzwoń: 32 205 38 80. Możemy też spotkać się na dobrej kawie w naszym biurze (Katowice, ul. Kościuszki 46) lub - jeśli mieszkasz w pobliżu Katowic - po prostu przyjdź na sobotnie spotkanie:  wszystkie terminy znajdziesz w kalendarzu.

Poniżej znajdziesz zdjęcia oraz kilka świadectw wolontariuszy. Mamy nadzieję, że pomogą Ci podjąć decyzję :-) 

obóz letni 2018asystent wraz z osobą niepełnosprawną, odpoczynek podczas spacerudziecko w ciężkim stanie klinicznym wraz z mamąwolontariusz obejmuje niepełnosprawnego intelektualnie podopiecznegogra w bule podczas obozukilka osób na boisku gra w bule