Aktualności 2023

14.09.2023

Mamy podium w turnieju petanque

Mocna reprezentacja z Ośrodka Terapii dla osób z niepełnosprawnością Stowarzyszenia SPES zagrała w XV Turnieju Petanque o Puchar Prezydenta Miasta Katowice w Parku Kościuszki. Stanęła w szranki w gronie 69 zawodników: od początkujących po weteranów Petanque. Jeden z naszych zawodników – Patryk, osoba z niepełnosprawnością, zajął 3 miejsce. Gratulujemy!

06.09.2023

Maja oddycha bez rurki

Majeczka lepiej chodzi, je więcej pokarmów doustnie i oddycha samodzielnie. Lekarze usunęli jej rurkę z tchawicy. To efekt pracy rodziców i specjalistów, którzy od początku podkreślali, że jest szansa na poprawę stanu zdrowia dziecka. Zapewniliśmy Majce comiesięczne stypendium w Programie Pomocy Dzieciom SPES, dzięki któremu miała regularną rehabilitację.

03.08.2023

SPES z inicjatywą zmian w przepisach

Chcemy, aby uściślić zapisy w ustawie o świadczeniach rodzinnych. Chodzi o „datę wydania” orzeczenia o niepełnosprawności, które zostało uzyskane dopiero w wyniku odwołania do sądu. Stowarzyszenie SPES wystąpiło z inicjatywą zmian w przepisach do Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych.

24.07.2023

Zapalamy się do pracy

W Ośrodku Terapii SPES osoby z niepełnosprawnością intelektualną tworzą ekologiczną podpałkę K-Lumet. Proces produkcji okazał się strzałem w dziesiątkę, bo angażuje do pracy wszystkich uczestników ośrodka niezależnie od poziomu ich sprawności. Klienci doceniają. Płacą za coś, co jest potrzebne i dobrej jakości. I motywują uczestników do działania!

21.07.2023

Irada ma szansę na świadczenie

Dzielna mama uciekła z Charkowa zaraz po wybuchu wojny, z synem Bakirem, który choruje na zanik mięśni oraz córką Alisą. Rodzina znalazła bezpieczną przystań w biurze SPES, które zaadaptowaliśmy wówczas na czasowy hostel. Irada pozostawała bez środków do życia. Teraz, po interwencji SPES w sądzie, ma szansę na świadczenie pielęgnacyjne.

30.06.2023

Przedobozowe regaty

Na miejscu zbiórki zebrał się spory stos plecaków. Należały do asystentów, którzy zjechali się z różnych miast Polski, by poznać się bliżej i posłuchać o letnim obozie Stowarzyszenia SPES. Wyjazd integracyjno-szkoleniowy jest naszym stałym punktem podczas przygotowań do obozu, na który młodzież wyjeżdża wspólnie z osobami z niepełnosprawnością intelektualną. 

19.06.2023

Prof. Krasnodębski Ambasadorem SPES

Do grona Ambasadorów Programu Pomocy Dzieciom Stowarzyszenia SPES dołączył prof. Zdzisław Krasnodębski. Profesor Krasnodębski, identyfikując się z wartościami, które niesie ze sobą Program Pomocy Dzieciom, zachęca do wsparcia stypendystów, dzieci w ciężkim stanie klinicznym.

16.06.2023

Kaja odbiera klucze do mieszkania

Kaja, stypendystka SPES, przeprowadziła się do nowego mieszkania. Większy metraż, parter, brak barier, ogrzewanie i ciepła woda w kranie są owocem współpracy Stowarzyszenia SPES i Gminy Lubawka. 31 maja odbyło się uroczyste przekazanie kluczy. Towarzyszyliśmy Kai w tym ważnym dniu. 

05.06.2023

Baltycka.org

Wystawiliśmy na sprzedaż dwa domy mieszkalne przy ul. Bałtyckiej w Katowicach. Segmenty w szeregu położone blisko lasu, po generalnym remoncie. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą. Możliwość także wynajmu nieruchomości. Nie korzystamy z pośrednika. Szczegóły znajdziecie na stronie baltycka.org

02.06.2023

Nasze budki dotarły do Wrocławia

Budki lęgowe do samodzielnego montażu, wykonane przez osoby z niepełnosprawnością, uczestników Ośrodka Terapii SPES, trafiły do wrocławskich szkół i przedszkoli. Budki zakupiła Fundacja Nam Zależy w ramach projektu "Razem dla natury".

29.05.2023

WSA zgadza się z argumentami SPES

Jadwiga jest na emeryturze i jednocześnie opiekuje się synem Michałem. Stwardnienie rozsiane doprowadziło go do poważnej niepełnosprawności. Ze względu na trudną sytuację finansową, Michał szukał odpowiedzi na pytanie czy mama jako emerytka ma prawo do świadczenia pielęgnacyjnego. Sąd zgodził się z argumentacją Ośrodka Poradnictwa SPES, że sam wiek emerytalny nie wyklucza otrzymania prawa do tego świadczenia.

15.05.2023

Sprzedaż biura SPES

Biuro SPES przy ul. Kościuszki w Katowicach wystawiliśmy na sprzedaż. Oferta opisana jest na stronie biura nieruchomości Bednarek Estate. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oferty. Lokal dostosowany jest do osób z niepełnosprawnościami. Możliwość dokupienia lokalu biurowego o pow. 92,45m2 bezpośrednio nad nieruchomością.

10.05.2023

Przedłużenie ważności orzeczeń ON

Od 6 sierpnia 2023 roku będą obowiązywały nowe zasady przedłużania ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności oraz decyzji przyznających świadczenia uzależnione od niepełnosprawności.  Ma to związek ze zbliżającym się odwołaniem stanu zagrożenia epidemicznego spowodowanego wirusem SARS-CoV-2.

13.04.2023

Nabór wniosków o stypendia dla dzieci

Do 7 maja br. trwa nabór wniosków o stypendia dla rodzin, które opiekują się w domu dzieckiem w ciężkim stanie klinicznym. O stypendium z Programu Pomocy Dzieciom Stowarzyszenia SPES mogą ubiegać się rodziny, które są w trudnej sytuacji materialnej, deklarujące gotowość do wykorzystania wszystkich własnych możliwości do pokonania trudności. Pomóż nam dotrzeć do najbardziej potrzebujących. 

11.04.2023

Wygrana walka o świadczenie pielęgnacyjne

Ośrodek pomocy społecznej trzy razy odmówił Barbarze świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu opieki nad mężem i trzy razy musiała się odwoływać. Za trzecim razem – nareszcie sukces, ale nikt nie wynagrodzi jej i mężowi przeżytego stresu i niepewności, z czego będą żyć po zawieszeniu emerytury Barbary, do czasu rozpatrzenia kolejnego odwołania.  

06.04.2023

Stypendium odmienia życie

Rodzina ciężko chorego Stepanka dołączyła do grona Stypendystów Programu Pomocy Dzieciom Stowarzyszenia SPES w 2019 roku. Przyjechali z Ukrainy do Polski, bo tu znaleźli odpowiednią rehabilitację i przedszkole dla dziecka. Dzięki stypendium SPES, w trzy lata odmienili swoje życie i stanęli na własnych nogach. 

28.03.2023

Walne Zebranie

Informujemy, iż Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia SPES – wyborcze oraz celem dokonania zmian w statucie -  odbędzie się w siedzibie Warsztatu Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia SPES w  Katowicach przy ul. Panewnickiej 463 w dniu 12 kwietnia 2023 r. (środa) o godzinie 17.30

17.03.2023

WSA: interpretujcie przepisy po ludzku

Krzysztof zrezygnował z pracy, aby opiekować się rodzicami, choć do emerytury brakowało mu tylko 5 lat. Tata stał się osobą niezdolną do samodzielnej egzystencji, mama – umiarkowany stopień niepełnosprawności. Przeprowadził się do rodziców, do tej pory mieszkał 90 km od nich. Przez ponad rok walczyliśmy o świadczenie pielęgnacyjne z tytułu opieki nad ojcem – z sukcesem.

14.03.2023

Wygrana sprawa o rentę w drodze wyjątku

Ciężko chory Andrzej miał szansę na rentę w drodze wyjątku. Wygraliśmy dla niego w sądzie. Wykazaliśmy, że były nadzwyczajne okoliczności, które uzasadniały przyznanie renty. Niestety pomimo korzystnego wyroku sądu, Andrzej nie doczekał poprawy sytuacji życiowej. Andrzej zmarł, jednak owoce wspólnych starań o rentę pozostają. Wygranie tej sprawy korzystnie wpływa na orzecznictwo. Staramy się także o to, aby córka Andrzeja uzyskała prawo do renty po ojcu. 

24.02.2023

Ku samodzielności

W kilka dni po wybuchu wojny w Ukrainie daliśmy schronienie uchodźcom z SMA, czyli rdzeniowym zanikiem mięśni. Biuro SPES, bez barier architektonicznych, z łazienką i kuchnią, zaadaptowaliśmy na czasowy hostel. Bakir z rodziną znaleźli tu bezpieczną przystań. Teraz rozpoczęli kolejny etap na drodze do samodzielności. Przeprowadzili się do mieszkania w akademiku, które dzięki staraniom SPES, przydzieliło Miasto Katowice.

15.02.2023

Czas dziękczynienia

Kolejne Święto Wspólnoty SPES za nami. Spotkaliśmy się w większym gronie po dwóch latach „przerwy” wymuszonej przez pandemię. Słowo ‘radość’ wystarczy. Najlepiej opisuje emocje, jakie nam towarzyszyły. Wspólna modlitwa, śpiew, poczucie wdzięczności, niekończące się rozmowy i wspomnienia – tak możemy podsumować ten czas. 

 • weglosmyk
 • IPS
 • adwokat ewa
 • oblaci
 • izba lekarska
 • renovabis
 • Gość Niedzielny
 • NIW
 • seminarium
 • Google
 • szip
 • zthiu
 • Fundacja Nasza Szkoła
 • prowincja
 • Komitet do spraw pożytku publicznego
 • fio
 • Non Profit
 • ralus
 • Do Rzeczy
Facebook
Newsletter
Newsletter spes.org.pl

Na podany przez Ciebie adres mailowy przesyłać będziemy najnowsze informacje - zostań w kontakcie!

Możesz pomóc
Możesz pomóc

Włącz się w pomaganie. Osoby niepełnosprawne, w trudnej sytuacji życiowej i materialnej czekają na Twój gest. Szczegółowe informacje w dziale MOŻESZ POMÓC