Aktualności 2020

29.12.2020

Stwórzmy album 35-lecia SPES

Stowarzyszenie SPES obchodzi jubileusz 35-lecia w 2021 roku. Przede wszystkim mówimy - dziękuje, bo to Ty umożliwiasz nam pomaganie od tylu lat. Daj się zaprosić w podróż sentymentalną. Napisz swoje wspomnienie. Wyszukaj ulubione zdjęcia i wyślij do nas. Z zebranych materiałów chcemy przygotować jubileuszowy album, aby utrwalić 35 lat działalności.

25.12.2020

Radości z Bożego Narodzenia

Kochani Darczyńcy i Przyjaciele, Podopieczni, Rodzice i Opiekunowie, Wolontariusze i Pracownicy - życzymy Wam radości, wiary, miłości i NADZIEI, która nigdy nie gaśnie. Niech Boża Dziecina rodzi się w Waszych sercach każdego dnia.

10.12.2020

Zostań Aniołem i kup cegiełkę

Kup cegiełkę i ufunduj roczne stypendium dla dzieci w ciężkim stanie klinicznym. Półki w sklepie Kabum aż uginają się od cegiełek. Potrzebujemy Aniołów, którzy pilnie dostarczą je naszym stypendystom. Ich tatusiowie i mamusie dobrze je wykorzystają do budowy solidnej opieki. Prosimy, dołącz do akcji charytatywnej Fundacji Dokładam się oraz sklepu Kabum.

04.12.2020

Walne Zebranie Członków SPES

Stowarzyszenie na Rzecz Niepełnosprawnych SPES informuje, iż zwołuje Walne Zebranie Członków. Zebranie odbędzie się on-line: w dniu 18 grudnia 2020 r. (piątek) o godz.17.30 – w pierwszym terminie; w dniu 11 stycznia 2021 r. (poniedziałek) o godz.17.30 – w drugim terminie (w przypadku braku kworum w dniu 18 grudnia 2020 r.)

30.11.2020

Projekt Bezpieczne WTZ

Warsztat Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia SPES w Katowicach jest beneficjentem grantu w ramach projektu grantowego „Bezpieczne WTZ i rehabilitacja społeczno – zawodowa osób z niepełnosprawnościami”.

27.11.2020

Gimnastyka - niezerwana nić połączenia

W trakcie pandemii walczymy ze skutkami izolacji i organizujemy zajęcia na odległość dla uczestników Ośrodka Terapii SPES, w tym także gimnastykę. "Tak jak z początku syn się obawiał i wstydził ćwiczyć przed kamerką, tak teraz z wielką niecierpliwością czeka na zajęcia. Mówi mi: mamo ja się dzisiaj wygimnastykuję i spotkam się z przyjaciółmi" – opowiada mama Sebastiana 

19.11.2020

Ich salon jest szpitalną salą

Kamil i jego rodzina dostaną upragnione mieszkanie z miasta. Prezydent Krakowa opierał się przed tym 8 lat. Jednak po interwencji Stowarzyszenia SPES w sądzie i korzystnym dla rodziny wyroku, włodarzom miasta zabrakło argumentów. Rodzina już oglądała mieszkanie dostosowane do potrzeb dziecka w ciężkim stanie klinicznym. Czekamy na umowę najmu. Jest radość! 

07.11.2020

Wylicytuj piękny widok stypendystom

Prosimy, dołącz do licytacji i podaruj stypendystom SPES piękny widok na przyszłość – szansę na trwałą zmianę. VISITzakopane.pl zorganizowało aukcję charytatywną dla dzieci w ciężkim stanie klinicznym. Przedmiotem licytacji jest 3-dniowy pobyt w apartamencie z pięknym widokiem na Tatry - bezpieczny, z dala od tłumów, do wykorzystania także późną wiosną. 

20.10.2020

Podaruj Kai nadzieję

Kaja ma 11 lat i 11 operacji za sobą. Choruje na glikogenozę, która niszczy jej wątrobę oraz na chorobę Olliera, która deformuje kości. W tej walce pomagają jej mama i siostra. Mieszkają w fatalnych warunkach, bez ciepłej wody. Leczenie pochłania wszystkie pieniądze rodziny. Przyjęliśmy Kaję do Programu Pomocy Dzieciom w 2020 r. Pomóż nam jej pomóc. 

19.09.2020

Batalia o znaczny stopień ON

Cztery zespoły biegłych. Trzy razy zespół Ośrodka Poradnictwa SPES pisze zastrzeżenia do opinii biegłych. Trzy lata pracy. W końcu wyrok sądu korzystny dla rodziny. Sąd zaliczył dorastającego Kamila do znacznego stopnia niepełnosprawności na stałe. Wygraliśmy!

03.09.2020

Upragnione wakacje Mateusza

Mateusz pochwalił się zdjęciami z wakacji. Spędził kilka dni w Niedzicy z najbliższymi. Wyjątkowe wydarzenie w życiu 17-latka, zwłaszcza dlatego, że przez ostatnie miesiące był bliski śmierci. To historia nie tyle o wakacjach, lecz o tym jak trudno stypendystom na nie wyjechać. Odpoczynek był potrzebny całej rodzinie. Dziękujemy Kochani Darczyńcy za wsparcie.  

09.08.2020

Pierwsze wakacje bez rodziców

Wspólnota Spotkań dla Dzieci wyruszyła w swoje pierwsze wspólne wakacje. Dzieci z niepełnosprawnością intelektualną razem z asystentami zamieszkały w Akademii Kuraszków. Każdy dzień dawał możliwość zdobycia nowej sprawności i odznaki. Jednak przede wszystkim był to czas przyjaźni i budowania relacji. 

17.07.2020

Andrii chwycił wiatr w żagle

Dzięki Darczyńcom dofinansowaliśmy kurs angielskiego dla Andrieja, taty naszego stypendysty Programu Pomocy Dzieciom. W pracy prowadzi coraz więcej rozmów z zagranicznymi parterami, dlatego uczy się języka. Andrej kolejny raz wykorzystał szansę i podniósł kwalifikacje zawodowe. A wszystko po to, by zobaczyć uśmiech na twarzy swojego nadzwyczajnego synka. 

07.07.2020

Wrócili po 118 dniach izolacji

Jest radość! Uczestnicy wrócili do pracy w Warsztacie Terapii Zajęciowej. Minęło dokładnie 118 dni odkąd zamknęliśmy Warsztat z powodu epidemii, a nasi niepełnosprawni Przyjaciele pozostawali w domach. Towarzyszyliśmy im w tym trudnym okresie, organizując rehabilitację w domach. Na szczęście teraz możemy się już spotkać, żeby wspólnie pracować.

27.06.2020

Samotna mama dostanie świadczenie

Wygraliśmy w sądzie dla mamy i jej niepełnosprawnej córeczki. Urzędnicy błędnie interpretowali określenie „wydanie orzeczenia”, przez co odmawiali kobiecie wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego wstecz czyli za blisko trzy lata. W sądzie złożyliśmy skargę wraz z opinią Pełnomocnika ds. Osób Niepełnosprawnych.  WSA w Warszawie uznał, że urzędnicy naruszyli przepisy. 

17.06.2020

Pomóż Stypendystom-Frankowiczom

Rodzice Zuzi, naszej stypendystki, zdecydowali się złożyć pozew frankowy przeciwko bankowi. Dzięki Darczyńcom sfinansowaliśmy koszty prowadzenia sprawy w pierwszej instancji. Ewentualna wygrana umożliwi spłatę kredytu i ułatwi zmianę mieszkania z trzeciego piętra na parter.

31.05.2020

Dotacja z FIO na rzecznictwo praw

Dostaliśmy dotację z FIO na działania rzecznicze Ośrodka Poradnictwa SPES, czyli na bezpłatne porady obywatelskie i socjalne, publikację Poradnika „Twoje Prawa". Poradnictwo pozwala SPES monitorować prawo i wyłapywać przypadki systemowego naruszania praw osób niepełnosprawnych, zagrożonych ubóstwem, projektować zmiany w przepisach.

26.05.2020

13 Dni Radości

Dwa tygodnie radości! Tak, bo organizujemy letnie wakacje we wspólnocie z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie w dniach 3-15 sierpnia 2020 r. Dołącz do grupy asystentów (wolontariuszy) i daj przyjaźń tym, którzy jej najbardziej potrzebują. Nieważne ile masz lat, jakie masz wykształcenie, gdzie mieszkasz...Zapisz się już dziś.

19.05.2020

Do Rzeczy: Jak pomóc bohaterom?

Epidemia sprawiła, że rodzice dzieci w ciężkim stanie klinicznym mają jeszcze trudniej. Więcej wydatków, zero rehabilitacji domowej. Część ojców nie pracuje, z powodu przestoju w swojej branży. A jak radzi sobie Emil i jego rodzina? Jak można pomóc stypendystom? – o tym w Tygodniku Lisickiego Do Rzeczy, który sprawuje patronat nad Programem Pomocy Dzieciom.  

24.04.2020

Wspieraj rehabilitację w domu

Zostań w domu i wspieraj osoby niepełnosprawne w rehabilitacji. Z powodu pandemii zamknęliśmy Warsztat Terapii Zajęciowej, aby chronić najsłabszych przed koronawirusem. Teraz walczymy na odległość o utrzymanie ich sprawności. Przygotowaliśmy dla uczestników Warsztatu domowe zestawy do produkcji podpałki, motywujemy do gimnastyki. Prosimy Cię o wsparcie finansowe, rzeczowe i o dobre słowo, abyśmy mogli przetrwać pandemię. 

09.04.2020

Jak Dom Św. Józefa unika wirusa?

Z troski o niepełnosprawnych intelektualnie mieszkańców Domu Św. Józefa, socjusze-opiekunowie zdecydowali się na pełną kwarantannę razem z pozostałymi domownikami. W ogóle nie opuszczają domu. Tak chronią mieszkańców przed epidemią koronawirusa. Na szczęście mogą liczyć na pomoc asystentów, którzy dowożą im artykuły ze sklepu, dzwonią, poświęcają czas.

02.04.2020

Miała płacić za błąd komornika?!

Z powodu błędu komornika, pobierała alimenty, mimo, że ojciec dzieci już nie żył. Urzędnicy uznali świadczenie za nienależnie pobrane i kazali je zwrócić. Wyjaśniając sprawę, nie uwzględnili braku winy niepełnosprawnej kobiety oraz jest dramatycznej sytuacji życiowej. Zaskarżyliśmy ich decyzje do sądu. Sąd orzekł, że kobieta jest niewinna, a urzędnicy dwóch instancji naruszyli przepisy. 

06.03.2020

Stoły z regulacją: efektywna terapia

Kupiliśmy stoły o regulowanej wysokości dla uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej, osób niepełnosprawnych intelektualnie. Jak się okazało, praca przy nich, ma zbawienny wpływ nie tylko na prawidłową postawę ciała i zdrowie. Jeden z uczestników, dzięki stołom sit/stand, zaczął aktywniej współpracować z terapeutą.  

28.02.2020

Z łatwością podnoszą Kamila

Kamil jest w ciężkim stanie klinicznym. Stypendysta Programu Pomocy Dzieciom ma 19 lat. Jest leżący i karmiony dojelitowo. Każda zmiana pościeli, pampersa czy przenoszenie na wózek wiąże się z ogromnym wysiłkiem rodzica. Udało się ten problem rozwiązać, montując na suficie  podnośnik. 

21.02.2020

Pierwsza Dama w Stowarzyszeniu SPES

Pierwsza Dama RP Agata Kornhauser-Duda spotkała się z osobami niepełnosprawnymi w Stowarzyszeniu SPES w Katowicach 20 lutego. Pani Prezydentowa zobaczyła jak pracują uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej, wzięła udział w obiedzie wspólnie z mieszkańcami Domu Rodzinnego Św. Józefa. Rozmawiała z pracownikami Ośrodka Poradnictwa oraz z rodzicami osób niepełnosprawnych. 

18.02.2020

Ptaszkowe: dobra integracja

Już po raz trzeci dołączyliśmy do akcji Ptaszkowe Love w CH 3 Stawy w Katowicach. Niepełnosprawni uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej SPES, uczyli mieszkańców jak zmontować budkę lęgową i chronić ptaki w mieście. Było widać pewność siebie w ich pracy. 

17.02.2020

Zamarzała jej woda w kranach

Wykazaliśmy, że Prezydent Miasta Katowice niesłusznie odmówił niepełnosprawnej kobiecie rozpatrzenia wniosku o zamianę mieszkania komunalnego. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wydał wyrok uznający, że skarga sporządzona przez zespół SPES w tej sprawie jest zasadna. Sąd ocenił działanie Miasta jako niezgodne z prawem.

04.02.2020

Nabór wniosków o stypendia dla dzieci

Rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej, opiekujące się dziećmi w ciężkim stanie klinicznym, mogą ubiegać się o stypendia Stowarzyszenia SPES. Rozpoczynamy nabór wniosków, który potrwa do 5 marca br.

25.01.2020

Podjazd daje wolność Krzysiowi

Krzysiu wraz z rodzicami dziękuje Darczyńcom za podjazd dla wózków inwalidzkich. Zakończyliśmy budowę dla stypendysty. Rodzina mieszka w małej wiosce na Podkarpaciu w domu z wysokim parterem. Teraz mama bez przeszkód może wyjść z synem na spacer, by mógł oddychać świeżym powietrzem, cieszyć się promieniami słońca. 

21.01.2020

Kto jednoczył podczas Święta SPES?

Były w centrum wydarzenia i to z ich powodu zgromadzili się darczyńcy, wolontariusze, pracownicy i sympatycy Stowarzyszenia SPES. Osoby niepełnosprawne jednoczyły podczas Święta Wspólnoty. Blisko 200 osób spotkało się 12 stycznia na Mszy Świętej i kolędowaniu w Katowicach-Panewnikach. 

 • zthiu
 • Google
 • izba lekarska
 • adwokat ewa
 • renovabis
 • NIW
 • Do Rzeczy
 • Fundacja Nasza Szkoła
 • Gość Niedzielny
 • oblaci
 • Non Profit
 • ralus
 • seminarium
 • weglosmyk
 • fio
 • Komitet do spraw pożytku publicznego
 • IPS
 • szip
 • prowincja
Facebook
Newsletter
Newsletter spes.org.pl

Na podany przez Ciebie adres mailowy przesyłać będziemy najnowsze informacje - zostań w kontakcie!

Możesz pomóc
Możesz pomóc

Włącz się w pomaganie. Osoby niepełnosprawne, w trudnej sytuacji życiowej i materialnej czekają na Twój gest. Szczegółowe informacje w dziale MOŻESZ POMÓC