Aktualności 2021

31.12.2021

Opinie beneficjentów – raport SPES

Pytania o to jak powinien działać system pomocy społecznej, pojawiają się od lat. Diagnozy podejmują się organizacje rządowe i pozarządowe. SPES przeprowadziło własne badanie w ramach projektu finansowanego przez Narodowy Instytut Wolności. Co myślą beneficjenci? Czy uzyskują pomoc gdy po nią przychodzą? Prezentujemy raport z badania. 

30.12.2021

Jak chronimy praw ubogich?

Stowarzyszenie SPES prowadzi rzecznictwo praw dla najuboższych od 1994 roku. Udzielamy bezpłatnej pomocy prawnej, porad obywatelskich i socjalnych dla osób znajdujących się w krytycznej sytuacji życiowej. Zobacz film i dowiedz się w jaki sposób zmieniamy życie potrzebujących. 

12.12.2021

Walne Zebranie Członków SPES

Stowarzyszenie na Rzecz Niepełnosprawnych SPES informuje, iż zwołuje Walne Zebranie Członków (sprawozdawcze), które odbędzie w siedzibie Warsztatu Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia SPES w Katowicach przy ul. Panewnickiej 463.

08.12.2021

Klucze do szczęścia

Joanna jest mamą ciężko chorej Sary. W samotnym macierzyństwie pomaga jej Małgorzata, jej siostra. Wytrwale dążą do tego, aby Sara miała jak najlepszą opiekę. Dwa tygodnie temu przeprowadziły się do nowego mieszkania na parterze. Lęk o wypowiedzenie umowy najmu? – to przeszłość. Ze stypendium SPES mama kupiła niezbędne wyposażenie i sprzęt do opieki nad dzieckiem. 

02.12.2021

Art. 17 zmorą opiekunów

Anna zrezygnowała z pracy, by opiekować się niepełnosprawnym ojcem. Złożyła wniosek o świadczenie pielęgnacyjne, aby jako opiekun mieć środki na życie. MOPS odmawia trzy razy. Przyczyna – data powstania niepełnosprawności. Każdorazowo powoływali się na niekonstytucyjny przepis (art. 17 ust. 1b), mimo wytycznych wyższej instancji, że mają przyznać świadczenie. SPES zaskarżyło każdą z odmów. Walka trwa. 

29.10.2021

Chcą ocalić gniazdo

Placówka Stowarzyszenia SPES, w której osoby z niepełnosprawnością intelektualną wykonują budki lęgowe dla ptaków, walczy o przetrwanie. Musi do końca roku zebrać 1,8 mln złotych. Czytamy w katowickim dodatku tygodnika Gość Niedzielny.

25.10.2021

Tomasz Samołyk: spotykamy się z nadzieją

Jest film Tomasza Samołyka o Stowarzyszeniu SPES. Opowiada w nim o tym, jak niesiemy nadzieję potrzebującym: dzieciom w ciężkim stanie klinicznym oraz osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Oglądajcie i udostępniajcie. A kto może prosimy o wsparcie darowizną, zwłaszcza naszego Ośrodka Terapii. 

24.10.2021

Serduszko Majeczki

Przyszedł czas, by pożegnać się z Majeczką. Ta noc nie zapowiadała smutku. Serduszko przestało bić.  - Umarła wpatrzona we mnie. To były trudne lata opieki, a jednak teraz nie wiem jak będę żyła bez niej. Byłyśmy nierozłączne. - opowiada Emilia, mama Majeczki, stypendystki Programu Pomocy Dzieciom SPES. 

16.10.2021

Ratunek dla Ośrodka Terapii

SPES zbiera pieniądze na wykup budynku, w którym mieści się Ośrodek Terapii dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Służy on potrzebującym od 22 lat. Prosimy, dołącz do zbiórki. Ośrodek Terapii SPES jest miejscem pracy i drugim domem dla niepełnosprawnych stolarzy. Tu budują pewność siebie, relacje, rozwijają umiejętności stolarskie przy produkcji budek lęgowych dla ptaków. Niestety możemy utracić to miejsce. Właściciel budynku chce je sprzedać.

27.09.2021

Międzynarodowy Tydzień Pisania Testamentów

44% osób badanych nie zastanawiało się nad tym, żeby spisać testament. Zaledwie 2% dzieli się majątkiem z zaprzyjaźnioną instytucją. Czas to zmienić, dlatego zapraszamy na kolejny Międzynarodowy Tydzień Pisania Testamentów. Można korzystać z infolinii, webinarów czy zamówić poradnik. SPES jest w gronie partnerów wydarzenia. 

23.09.2021

O niebo lepiej

Dzięki regularnemu stypendium od Stowarzyszenia SPES rodzice Krzysia uzbierali na samochód z windą. Ich syn jest w ciężkim stanie klinicznym. Oddycha przez respirator. Urósł i ledwo się już mieścił w tradycyjnej osobówce. Do tego ciągły stres czy akumulator respiratora wytrzyma dojazd do szpitala. Dostosowany do potrzeb dziecka samochód rozwiązał ten problem. 

08.09.2021

SPES wnosi skargę kasacyjną

SPES złożyło skargę kasacyjną do NSA. Ostatni etap walki o zmianę przepisów katowickiej uchwały mieszkaniowej i praktyk Miasta, które narażają na bezdomność. Obecnie, osoby po eksmisji, przebywające w pomieszczeniu tymczasowym, mają według Miasta zaspokojone potrzeby mieszkaniowe, jeśli mają tam „nadmetraż” i nie spełniają warunków do złożenia wniosku o lokal z gminy — a spełnią je wtedy, gdy zyskają status osoby bezdomnej. 

27.08.2021

Stolarze wygrali przetarg

Nadzwyczajni stolarze wygrali przetarg na sprzedaż 200 sztuk budek lęgowych dla jerzyków. „Ptasie familoki” zawisną na chorzowskich osiedlach. Brawo! Stolarze, osoby z niepełnosprawnością intelektualną, wykonali budki ręcznie w Ośrodku Terapii SPES. Kawał dobrej i pożytecznej pracy. Dla ludzi i dla przyrody. 

25.08.2021

13 Dni Radości – 35 lat obozów

Tytułowe „13 dni radości” to dwutygodniowe obozy wakacyjne. W tym roku świętujemy jubileusz nie tylko działalności SPES, ale także organizacji obozów. To od nich zaczęła się nasza przyjaźń z osobami z niepełnosprawnością intelektualną. W sierpniu odbył się jubileuszowy wyjazd do Kuraszkowa - 35. obóz letni.  

12.08.2021

Mieszkanie w darowiźnie

Kilka lat trwała praca zespołu SPES nad tym, aby Bracia Majrowscy, którzy chorują na zanik mięśni i są w ciężkim stanie klinicznym, zamieszkali w godnych warunkach, w mieszkaniu bez barier. 24 czerwca podpisaliśmy akt notarialny. Dotyczył przekazania nowego mieszkania w darowiźnie ośmioosobowej rodzinie z Mazur.

09.08.2021

To są ludzie z krwi i kości

„Najpierw obóz harcerski ze swoimi wilczkami, później praca na koloniach, a do wczoraj wolontariat dla osób z niepełnosprawnością podczas "13 Dni Radości" w Kuraszkowie - fajna mieścina. Byłem 7 dni i żałuję, że nie zostałem na całości". Karol,  jeden z asystentów SPES, zamieścił na Instagramie świadectwo. Koniecznie przeczytaj!

13.07.2021

Pierwszy raz jako kapłan

Zakonnik o. Jakub Wandzich, OMI odwiedził mieszkańców Domu Św. Józefa. Pierwszy raz spotkaliśmy się z o. Kubą w nowej roli, do której tak długo się przygotowywał. 

21.06.2021

WSA: decyzja Minister niekonstytucyjna

Sonia jest osobą z niepełnosprawnością. Ma rentę socjalną. Z tego powodu nie dostała świadczenia pielęgnacyjnego, o które wystąpiła jako mama opiekująca się dzieckiem w spektrum autyzmu. Próby odwołania się nie powiodły. Odmówiła sama Minister Rodziny i Polityki Społecznej. SPES wykazało w sądzie, że decyzja Minister jest niezgodna z Konstytucją RP!

23.05.2021

Bierze życie w swoje ręce

Urodzenie Sary wywróciło świat Joanny do góry nogami. Operacje, wada genetyczna, wyczerpująca opieka w domu. Nie może pójść do pracy. Po urodzeniu dziecka przerwała naukę. Nie zrezygnowała jednak z marzeń i dziś dzięki wsparciu SPES wraca do ich realizacji. Dzięki Darczyńcom opłaciliśmy szkołę angielskiego oraz wspieramy rodzinę poprzez regularne stypendium. 

15.05.2021

W górach. Rozmowy niewirtualne!

Wolontariusze spotkali się w górach, by poznać się bliżej i posłuchać o #13DniRadości, czyli o letnim obozie, na który już w sierpniu wyruszą z osobami z niepełnosprawnością intelektualną. W dzikich okolicznościach przyrody mogli nosić wodę ze studni, palić w kozie i rozmawiać do woli. Był i spacer na Halę Boraczą, ognisko, planszówki, czyli świetne okoliczności do budowania relacji.

30.04.2021

W obiektywie Jakuba Szymczuka

Poznaj historię Szymona – oczami fotografa Jakuba Szymczuka, który w ramach wolontariatu odwiedził stypendystę SPES. Fotograf spędził dwa dni u rodziny Państwa Burak. Obserwował codzienność. Uchwycił heroizm. Apeluje o wsparcie dla dzieci w ciężkim stanie klinicznym. 

27.04.2021

Gość Niedzielny odwiedza Kaję

Ta dzielna dziewczyna ma jedynie 12 lat i przeszła już... 12 operacji. Mieszka w starym budynku bez ciepłej wody. Jej wózek nie mieści się w wąziutkich drzwiach. Należy do jednej z 25 rodzin, którym pomaga Stowarzyszenie SPES – przeczytacie w najnowszym numerze tygodnika Gość Niedzielny.

26.03.2021

Budowniczy Dobra

Zawsze uśmiechnięty, pogodny i z sercem na dłoni. Dostrzegał tych najsłabszych. Przyjaźnił się z osobami z niepełnosprawnością. Troszczył się o ich rodziny.  Miał dla nich czas. Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszego kapelana ks. kanonika  Izydora Harazina. 

24.03.2021

Kaja przeszła 12 operacji. Pomóż!

Kaja ma 12 lat. Przeszła 12 operacji. POMÓŻ Kai i jej mamie. Mieszkają w starym budynku bez dostępu do ciepłej wody. Mama gotuje wodę na piecu węglowym. Dołącz do zbiórki i dorzuć się do stypendium. Spełnij marzenie Kai o ciepłej wodzie w mieszkaniu.

25.02.2021

Budki dla mieszkańców Katowic

Nadzwyczajni Stolarze pomagają mieszkańcom Katowic dbać o ptaki. Miasto Katowice kupiło blisko 100 budek lęgowych, wykonanych przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną z Ośrodka Terapii Stowarzyszenia SPES. Będzie je rozdawać mieszkańcom w ramach akcji „WieszaMy budki dla dziuplaków".

16.02.2021

Opiekunie nie idź na emeryturę

Są opiekunowie osób niepełnosprawnych, którzy zrezygnowali ze świadczenia pielęgnacyjnego, sądząc, że muszą przejść na emeryturę, często groszową. Nie musieli tego robić. To skutek bałaganu w przepisach oraz błędów urzędników. Poznaj historię Marii. Wygraliśmy dla niej sprawę w sądzie. Ma szansę na przywrócenie świadczenia pielęgnacyjnego. 

02.02.2021

Praca nabrała kolorów

Znowu się dzieje. W ruch poszły wkrętarki. Stolarze wrócili po izolacji do pracy w Warsztacie Terapii Zajęciowej. Niestety pandemia zabrała niektórym część umiejętności i teraz z pomocą terapeutów, przypominają sobie  fach od nowa. Trenują montaż budek i tworzenie podpałki. Drobnymi krokami, ale z wielkim entuzjazmem, bo nareszcie są wśród przyjaciół.

15.01.2021

Już nie boją się burzy

Wiktoria jest już bezpieczna, bo dostała agregat prądotwórczy. Dzięki temu, rodzice nie boją się już braku prądu z powodu burzy czy zerwanych linii energetycznych. O tyle stresu mają mniej w opiece nad 11 letnią córeczką, która jest w ciężkim stanie klinicznym i oddycha przez respirator. Rodzina mieszka pod Łańcutem i jest w Programie Pomocy Dzieciom od 2020 roku. 

 • Non Profit
 • Gość Niedzielny
 • ralus
 • zthiu
 • fio
 • adwokat ewa
 • seminarium
 • prowincja
 • renovabis
 • IPS
 • oblaci
 • Google
 • weglosmyk
 • Do Rzeczy
 • Fundacja Nasza Szkoła
 • szip
 • NIW
 • Komitet do spraw pożytku publicznego
 • izba lekarska
Facebook
Newsletter
Newsletter spes.org.pl

Na podany przez Ciebie adres mailowy przesyłać będziemy najnowsze informacje - zostań w kontakcie!

Możesz pomóc
Możesz pomóc

Włącz się w pomaganie. Osoby niepełnosprawne, w trudnej sytuacji życiowej i materialnej czekają na Twój gest. Szczegółowe informacje w dziale MOŻESZ POMÓC