Aktualności 2018

22.11.2018

Wizyta ministra Michałkiewicza

Minister Krzysztof Michałkiewicz odwiedził uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej SPES. Zobaczył w jaki sposób osoby niepełnosprawne intelektualnie profesjonalnie produkują budki lęgowe dla ptaków i ekologiczną podpałkę. Była to też okazja, aby rozmawiać o przyszłości placówki.  

06.11.2018

SPES chroni niesłyszącą kobietę

Dzięki pomocy SPES sąd oddalił powództwo Miasta Rybnik, w którym Ośrodek Pomocy Społecznej pozwał niesłyszącą kobietę o zapłatę wypłaconego jej zasiłku. Dwa prawomocne wyroki uzyskane przed sądem administracyjnym, nie powstrzymały urzędników  przed próbą dochodzenia pieniędzy przed sądem cywilnym.

14.09.2018

Długa droga do nowego domu

Jaś wraz z rodziną nareszcie przeprowadził się do nowego domu, w którym zakończył się remont. Dofinansowaliśmy zakup podnośnika transportowego oraz materiałów do budowy łazienki od podstaw. Rodzicom dużo łatwiej będzie opiekować się synkiem, który z powodu ciężkiego stanu klinicznego wymaga całodobowej opieki. 

24.08.2018

Małe obozowe szczęścia

Przemek boi się nowych miejsc, ciemności, wszystkiego co nieoswojone. Wiele czasu spędził w szpitalu i w domu, z dala od rówieśników, walcząc z rakiem. Ma zespół Downa i niepełnosprawność intelektualną. Z rakiem wygrał, a teraz pokonuje swoje lęki, podejmując życie we wspólnocie. 

26.06.2018

Patrycja ambasadorem w niebie

Przez ostatnie cztery lata walczyła z białaczką. Wraz z chorobą przyszły liczne powikłania. Kłopoty z oddechem, brak możliwości przyjmowania pokarmów doustnie. Patrycja zmarła 10 czerwca 2018 roku. Od blisko trzech lat była stypendystką programu dla dzieci w ciężkim stanie klinicznym. 

05.06.2018

Radosne wakacje

Organizujemy letnie wakacje we wspólnocie z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie. DOŁĄCZ do grupy asystentów (wolontariuszy) i daj przyjaźń tym, którzy jej najbardziej potrzebują.

04.06.2018

Zamieszkamy pod własnym dachem

Kończymy remont budynku, do którego przeprowadzą się mieszkańcy Wspólnoty Św. Józefa: osoby niepełnosprawne intelektualnie wraz z socjuszami. Segment w zabudowie szeregowej został kupiony w 2012 roku. Niezbędna była jego przebudowa, adaptacja i likwidacja barier architektonicznych.  

30.05.2018

Święto: doświadczenie więzi

Na panewnickim bulodromie po raz kolejny zgromadzili się członkowie Wspólnoty SPES oraz przyjaciele. Podczas majowego Święta Wspólnoty goście mogli poczuć się jak w domu, zagrać w bule, upiec kiełbaskę na ognisku, zwiedzić budynek Warsztatu. 

25.05.2018

Program Edukacji Obywatelskiej współfinansowany ze środków PFRON

Publikacja poradnika „Twoje Prawa” jest dofinansowana jest ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. 

21.05.2018

Dwie pielgrzymki

Wspólnota SPES wyruszyła w drogę chcąc ofiarować modlitwę oraz wysiłek. Dwie pielgrzymki: autokarowa do Opactwa Benedyktynów w Tyńcu oraz piesza do Patronki Środowiska Naturalnego w Bujakowie zgromadziły ponad sto osób niepełnosprawnych intelektualnie, ich rodziców, wolontariuszy oraz przyjaciół. 

14.05.2018

Walne Zebranie Członków SPES

Stowarzyszenie na Rzecz Niepełnosprawnych SPES informuje, iż zwołuje Walne Zebranie Członków.  Zebranie odbędzie się w siedzibie Warsztatu Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia SPES w Katowicach przy ul. Panewnickiej 463. W pierwszym terminie – dnia 28 maja 2018 r. (poniedziałek) o godzinie 17.00.

08.05.2018

Postulaty SPES w ustawie o komornikach

Nasze propozycje rozwiązań prawnych zapewniających ochronę przed egzekucją z umów śmieciowych zostały uwzględnione  w nowych przepisach.  Obowiązek informacyjny dla komorników i jednoznaczna regulacja prawna gdy wynagrodzenie z umowy-zlecenia  jest jedynym źródłem utrzymania dłużnika zapewni ochronę minimum egzystencji wielu osób.  

16.04.2018

Pięć powodów radości Wiktorii

Zakończyliśmy przebudowę łazienki w mieszkaniu stypendystki z Gdyni. Wiktoria potrzebowała tej zmiany, by móc skorzystać z kąpieli. Jest w ciężkim stanie klinicznym, całkowicie zależna od bliskich. Jej mama – Kasia, nie miała już sił, aby myć córkę w wannie. Sfinansowaliśmy remont i odpowiedni sprzęt do łazienki. I to daje wiele powodów do radości… 

16.03.2018

Wspólnota dla najmłodszych

Jesteś rodzicem, masz dziecko w wieku przedszkolnym lub szkolnym? A może Twoje dziecko jest niepełnosprawne? Zapraszamy dzieci wraz z rodzicami do współtworzenia Wspólnoty Spotkań u Sióstr Szkolnych de Notre Dame w Katowicach - Brynowie. Nie trzeba się zapisywać, wystarczy przyjść. 

09.03.2018

Czego uczyła nas Daria?

Pożegnaliśmy Darię, która zmarła niespodziewanie 20 lutego 2018 roku. Przeziębienie, powikłania, niewydolność oddechowa...chore serduszko przestało pracować. Od czterech lat była stypendystką programu dla dzieci w ciężkim stanie klinicznym. 

06.03.2018

Stypendia dla dzieci w ciężkim stanie klinicznym

Rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej, opiekujące się dziećmi w ciężkim stanie klinicznym, mogą ubiegać się o stypendia Stowarzyszenia SPES. Rozpoczynamy nabór wniosków, który potrwa do 5 kwietnia br.

02.03.2018

Świadczenie pielęgnacyjne dzięki skardze SPES

Kobiecie odmówiono prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, ze względu na moment powstania niepełnosprawności syna. Miał 26 lat, gdy doznał w wypadku wieloodłamowego złamania obu nóg. Dzięki pomocy prawnej SPES zapadł wyrok sądu administracyjnego uchylający niesprawiedliwe decyzje wydane w tej sprawie.

23.02.2018

Uczyli montować ptasie domki

Niepełnosprawni uczestnicy naszego Warsztatu Terapii Zajęciowej wystąpili w roli instruktorów montażu budek lęgowych dla ptaków podczas ornitologicznej akcji Ptaszkowe Love zorganizowanej przez Centrum Handlowe 3 Stawy w Katowicach. Już od stycznia przygotowywali się do wydarzenia przygotowując blisko 500 zestawów do składania ptasich domków. 

29.01.2018

Podsumowanie 2017 roku. Dziękujemy!

Przygotowaliśmy dla Was list, w którym przyglądamy się efektom służby oraz wydarzeniom z życia naszych Wspólnot, podopiecznych i ich rodzin, przyjaciół. Radości i smutki, nieraz duma i w końcu próba odpowiedzi: co dalej? Zapraszamy do lektury. 

 • Do Rzeczy
 • weglosmyk
 • fio
 • IPS
 • Google
 • Gość Niedzielny
 • Fundacja Nasza Szkoła
 • Komitet do spraw pożytku publicznego
 • izba lekarska
 • seminarium
 • adwokat ewa
 • zthiu
 • szip
 • NIW
 • ralus
 • prowincja
 • oblaci
 • renovabis
 • Non Profit
Facebook
Newsletter
Newsletter spes.org.pl

Na podany przez Ciebie adres mailowy przesyłać będziemy najnowsze informacje - zostań w kontakcie!

Możesz pomóc
Możesz pomóc

Włącz się w pomaganie. Osoby niepełnosprawne, w trudnej sytuacji życiowej i materialnej czekają na Twój gest. Szczegółowe informacje w dziale MOŻESZ POMÓC