Stowarzyszenie na Rzecz Niepełnosprawnych SPES

Uczyli montować ptasie domki

Niepełnosprawni uczestnicy naszego Warsztatu Terapii Zajęciowej wystąpili w roli instruktorów montażu budek lęgowych dla ptaków podczas ornitologicznej akcji Ptaszkowe Love zorganizowanej przez Centrum Handlowe 3 Stawy w Katowicach. Już od stycznia przygotowywali się do wydarzenia przygotowując blisko 500 zestawów do składania ptasich domków.

Pasaż w Centrum Handlowym 3 Stawy w Katowicach na kilka godzin zamienił się w ogromną stolarnię. Na stołach były przygotowane stanowiska pracy z narzędziami oraz elementami potrzebnymi do zbudowania ptasiego domku. Każdy mógł podejść i spróbować swoich sił. Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. O. Stanisława Bocera (osoby z niepełnosprawnością intelektulaną) są w tej kwestii profesjonalistami - od wielu lat produkują budki dla m.in. dla Lasów Państwowych.

Jako instruktorzy podpowiadali jak samodzielnie i poprawnie wykonać zadanie. W tej nobilitującej roli wystąpili pierwszy raz pokazując codzienny fach i rzemiosło. Uczyli jak łączyć poszczególne elementy budki, korygowali nieścisłości, opowiadali o innych rodzajach budek, które tworzą na co dzień.

Wcześniej przez kilka tygodni, uczestnicy przygotowywali się do wydarzenia. Należało skompletować materiały na blisko 500 sztuk budek do samodzielnego montażu. By zdążyć – dzień po dniu – od początku stycznia cięli deski, nawiercali otwory wlotowe w drzwiczkach budek i w miejscach łączenia, pakowali poszczególne elementy.

Każdy kto wykonał skrzynkę lęgową mógł ją bezpłatnie zabrać ze sobą i powiesić na drzewie w ogrodzie, lesie czy parku, pomagając tym samym w odbudowaniu populacji ptaków w mieście Katowice. Dziękujemy Centrum Handlowemu 3 Stawy za zaproszenie do udziału w tegorocznym projekcie.

osoby z niepełnosprawnością intelektualną uczą montować budki dla ptakówosoby z niepełnosprawnością intelektualną uczą montować budki dla ptakówosoby z niepełnosprawnością intelektualną uczą montować budki dla ptakówosoby z niepełnosprawnością intelektualną uczą montować budki dla ptakówosoby z niepełnosprawnością intelektualną uczą montować budki dla ptakówosoby z niepełnosprawnością intelektualną uczą montować budki dla ptakówskauci europy pomagali podczas akcji Ptaszkowe Love