Stowarzyszenie na Rzecz Niepełnosprawnych SPES

Czego uczyła nas Daria?

Pożegnaliśmy Darię, która zmarła niespodziewanie 20 lutego 2018 roku. Przeziębienie, powikłania, niewydolność oddechowa...chore serduszko przestało pracować. Od czterech lat była stypendystką programu dla dzieci w ciężkim stanie klinicznym. 

– Teraz Daria będzie się nami opiekować, mamy Anioła Stróża – mówi mama 11-letniej bohaterki. Była uśmiechnięta, otwarta, serdeczna i potrafiła się cieszyć tym co ma. Jej postawa zadziwiała, bo choć nie mogła żyć jak zdrowe dzieci nie traciła optymizmu i pogody ducha. Dążyła do samodzielności. Nauczyła się podawać sobie jedzenie. Nie było to proste zadanie gdyż Daria odżywiana była dojelitowo. Wchodziła w kuchni na taboret, aby dosięgnąć do blatu. Przygotowywała mieszankę odżywczą, naciągała ją do łyżkostrzykawki i dozowała przez rurkę wprost do żołądka. Całą procedurę kończyła uśmiechem, a na twarzy widać było dumę. 
 
Daria mówiła, pomimo założonej tracheostomii. By coś powiedzieć zatykała wylot rurki w tchawicy. Lubiła opowiadać o swoich zainteresowaniach, marzeniach. Wdrapywała się na krzesło przy biurku i pokazywała na mapie dokąd chciałaby pojechać. Gdy brakowało jej tchu siadała przy koncentratorze tlenu, przykładała maskę tlenową do twarzy i w ten sposób oddychała. Ze względu na chorobę serca i uszkodzone płuco dziewczynka dotleniała się przez całą noc i kilka razy w ciągu dnia. 
 
Nasza stypendystka zmarła 20 lutego br. Trafiła do szpitala z powodu powikłań po przeziębieniu. Organizm poddał się, słabe serce i płuco przestały pracować. Dario! Uczyłaś nas jak ŻYĆ na całego, przypominałaś, że uśmiech to podstawa i że nie należy zrażać się przeciwnościami. Dzięki pomocy darczyńców Daria miała więcej siły, by być dzielną i uśmiechniętą mimo cierpienia. Rodzina otrzymywała co miesiąc stypendium, za które kupowała leki i środki opatrunkowe. W zeszłym roku spełniło się największe marzenie dziewczynki - pojechała na wakacje nad morze.  W imieniu Darii i jej rodziny – dziękujemy!
 
Dowiedz się więcej o Darii na stronie: Daria Tomczyk
Daria zmarła w 2018 roku